Grafična kartica ASUS ROG Astral GeForce RTX 5090 OC, 32GB GDDR7, PCI-E 5.0
Grafična kartica ASUS ROG Astral GeForce RTX 5090 OC, 32GB GDDR7, PCI-E 5.0
90YV0LW0-M0NA00
ROG Astral GeForce RTX 5090 OC, 32GB GDDR7, PCI-E 5.0. NVIDIA GeForce RTX 5090, 32GB pomnilnik, takt do 2610 MHz, 28000 MHz pomnilnik. Quad-Fan, Vapor Chamber, GPU Tweak III.
| Lastnost | Podatek |
|---|---|
| Grafični procesor | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Vodilo | PCI Express 5.0 x16 |
| Pomnilnik | 32GB GDDR7 512bit |
| Takt procesorja | do 2610 MHz |
| Takt pomnilnika | 28000 MHz |
| Izhodi | 3 x DisplayPort 2.1b |
| Izhodi | 2 x HDMI 2.1b |
| Podpora za | OpenGL 4.6 |
| Zahteve napajanja | 1000W min. 1 x 16-pin |
| Dodatno | Quad-Fan Force |
| Premium Power Delivery | |
| Protective PCB Coating | |
| Patented Vapor Chamber | |
| Engineered Fin Spacing | |
| GPU Tweak III | |
| MuseTree | |
| AI-Enhanced Graphics and Performance | |
| NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation | |
| Game-Winning Responsiveness | |
| NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp | |
| True-to-Life Graphics | |
| Full ray tracing with neural rendering | |
| Digital Humans and AI Assistants | |
| NVIDIA ACE | |
| Accelerate Your Creativity | |
| NVIDIA Studio creator tools and technology | |
| Enhance Any Video with AI | |
| NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder | |
| Performance and Reliability | |
| NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers and Studio Drivers | |
| The Ultimate Gaming Display Technologies | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Aura Sync |





